Kréta doboz

Kellékek:
fa deszka
szög
kalapács
acryl festék
dec.ragasztólakk
ragasztópisztoly
szalvéta
ecsetek
szalag
dekorgumi
matricafesték

Ez a helyes kis doboz, az én cuki kis unokaöcsémnek készült, a 2. születésnapjára.: )

Volt még itthon több darab fenyő léc, ebből állítottam össze. Azt most nem részletezem, hogy mekkora darabokat vágtam, mert már nem emlékszem. A lényeg, hogy miután levágtam a megfelelő darabokat, és összeillesztettem, bejelöltem ceruzával, hogy hova kerüljenek a szögek.
Majd kis férji segítséggel összeszögeltem-nem mintha én nem tudnék szögelni, de nehéz egyszerre a helyén tartani a léceket, és beverni a szöget.: )
Majd fogtam egy kissé vizes, sárga festéket és teljesen lefestettem, kívül-belül. Azért is jó egy ilyenhez az acryl festék, mert az vízállóra szárad, akkor is ha nem lakkozom, így legalább le lehet törölni, ha nagyon maszatos már.

Amíg megszáradt, addig kivágtam a mintákat, kivasaltam a szalagot.

A festék száradása után, odapróbáltam a szalagot, és bejelöltem a helyét, hogy a legjobban tudjam elhelyezni a mintákat.Majd felragaszottamőket. Mivel vékony kis szalvéta mintákról volt szó, így csak felülről kentem le őket.
Miután mindet felragasztottam, szárítottam, az egészet lekentem ragasztólakkal.


Amikor minden száraz volt, jöhetett a szalag.

Először ragasztani akartam, de egy próba darabon hamar kiderült, hogy átüt és nagyon csúnya lett.
Kétoldalú ragasztószalaggal akartam megoldani, de mivel egy kicsi gyereknek szántam, azt akartam, hogy a lehető legbiztosabb legyen. Aztán szögelni akartam, de végül eszembe jutott egy jobb megoldás.
Van én nekem egy tűzőgépem...! Szét nyitottam, mint mikor új kapcsokat teszek bele, és így odanyomva a fához, erősen lenyomva, ’belelőttem’ két kapcsot az oldalába, és az aljába.
Így tul’képp olyan lett a tűzőgép, mint azok amiket barkácsboltokban is lehet kapni, kárpitozáshoz, stb.. Persze biztos nem olyan erős, vagy könnyű használni, mint amit erre gyártanak, de megteszi.: )
Ekkor viszont azzal kellett, szembesülnöm, hogy ez így nem szép,túlságosan elüt a tűzés a doboztól. És túl üresnek is találtam még így az egészet.Ezért sárga dekorgumiból kis virágokat vágtam ki, közepükre, matrica festékkel pöttyöket raktam. Mikor megszáradt, ragasztópisztollyal a tűzésekre ragasztottam.
És készen is volt a mű, ami nagy sikert aratott mindenkinél.: )

Epres óra

Anyagok:

egy megunt óra(nálam egy, egyszerű Ikeás)
acryl festék
szivacs
szalvéta
süthető/főzhető gyurma
dec.ragasztólakk
ecset(ragasztóhoz)
ragasztópisztoly/hobbyragacs
vasaló
kartonpapír
olló

Volt egy nagyon egyszerű Ikeás,műanyag órám, amit szerettem volna feldobni. Nem akarok a hobbyboltok ellen beszélni, hiszen ők ebből élnek..., de a legtöbb helyen elég drága csak maga az óra szerkezet, de az Ikeában hasonló összegért, egy komplett órát kapni, ami jól felhasználható.
Először is, szétszedtem az órát. Majd egy szép pirossal, szivaccsal felvittem az óra keretére, ami egyben az óra szerkezet tartója is.

Amíg megszáradt, addig eldöntöttem, hogy hogyan legyen a minta, milyen technikával ragasszam, és kipróbáltam,hogy a vasalót bírja-e az eredeti óra lap. Mivel az egy műanyagos, vékony papír szerű, ám mégsem az : ), óra lap volt, így nem bírta a meleget, megolvadt. Ezért kellet, egy másik alap, amit végül egy fehér kartonból vágtam ki, az eredeti alapján. Ez remekül viseli a meleget.

Tehát, lekentem dec.ragasztóval a kartont, és kevés száradás múlva-épp csak míg megfogható szárazságú, ráhelyeztem a szalvétából körbevágott darabot, és felülről, közepes melegségű vasalóval rámenve, a közepétől kifelé haladva, ragasztottam.
Hagytam kicsit száradni. Addig lefestettem, szintén szivaccsal a mutatókat.
Végül kapott még egy réteg rag.lakkot az óra lap. (Itt sajnos egy kicsit elszakadt a szalvéta, de igyekeztem kipótolni, ezért egy kicsit hullámos az írás. Hát semmi sem lehet tökéletes...: ) )

Száradás alatt megcsináltam a habokat.
Levágtam egy darabot a fehér süthető/főzhető gyurmából, addig gyúrtam míg felpuhult. Kis gömböket, abból meg hurkákat gyúrtam, és feltekertem, mint egy tejszínhab ’pamacsot’. Majd kifőztem.
Ragasztópisztollyal feragasztgattam a habokat, amiknek előre bejelöltem a helyét, az eredeti óra lap alapján.

Már csak össze kellett illeszteni a darabokat. Miután ez is megvolt, és beindítottam, rájöttem hogy a haboktól nem fér el a mutató. Na mondom..., most mi lesz...? Szétszedtem újra..., és egyszerűen levágtam mindegyik mutatóból, kb. 1cm-t. Így már minden rendben volt. Még egy kicsi tekergetés itt, állítgatás ott, és kész volt a működő epres-habos óra.

Nagy láda





Amiket felhasználtam:
a láda
olló
acryl festékek
dec.ragasztólakk
dec.papír
ecsetek,szivacs, rongy

Már rég mentettem magamnak 2 szép ládát, amit úgy gondoltam, majd egyszer rendbehozok. Hát most eljött a pillanat.




Íme a nagyobbik, eredeti állapotában:








Fogtam hát, megtisztítottam, itt-ott picit megcsiszoltam, hogy ne kerüljön szálka a kezembe.

Miután sikerült kiválasztanom a motívumokat,és eldönteni milyen színt/színeket használjak,odapróbáltam a már kivágott képet a tetejére, és bejelöltem a helyét ceruzával. Fogtam a mintámat és jól benedvesítettem. Ezt egy víz spriccelővel tettem, majd egy szivaccsal elkentem rajta a vizet és hagytam had puhuljon fel. Addig beragasztóztam a minta helyét a ládám tetején. Majd a felesleges vizet letöröltem a papírról, és azt is beragasztóztam. A helyére illesztettem és a közepétől kifelé indulva jól odasimogattam, levegőtlenítettem. Hagytam száradni.








Mikor már megszáradt a papírom a tetején, úgy döntöttem kicsit után festem, mert nem illett oda nekem az eredeti barna szinezete a képnek. Így hát fogtam a sárga festéket, kicsit kevertem-kavartam, hogy a megfelelő színt kapjam, majd átfestettem a barna részeket. Ismét száradás következett.








Majd fogtam a ismét, a sárga festékemet, kicsit sötétítettem rajta, és kellemesen kenhetőre vizezve lefestettem a tetejét. Azért nem mindjárt ezzel kezdtem, mert már így is egy használható világos színe volta a ládának, a papír pedig elég vastag és színes ahhoz, hogy ne látszodjék később, hogy alatta mi van. Ez így elég festék takarékos megoldás is.
Persze most is hagytam száradni.








Addig kitaláltam, hogy az alja is ilyen színű kell hogy legyen,le is festettem, és a mintát is kiválasztottam.

Ezzel már majdnem kész is volt a tetőm. De azért még kaptak az élek egy kis szinezetet. Kevertem egy „kis” acél kéket, némi gyöngyház beütéssel, hogy kicsiny csillogást kapjon.
Fogtam egy régi, szakadt lepedőből kitépett darabot, és pici festéket rászedve, bekenegettem az éleket, sarkakat.








Persze nem kicsi mennyiségek sikerült bekevernem...:), így végül a maradékot, a ládám belsejének lekenésére használtam. Ezt szivaccsal tettem és jól felvizezve. Ezáltal csak egy enyhe kékséget kapott a sötét színű nyers fabelső.

Közben kimaradt pár nap, amikor nem tudtam foglalkozni szegény kis ládámmal.

Mikor újra leültem hozzá, már megvolt a teljes festés-tető is, alja is, a teteje már csak lakkozásra várt, az alja pedig a mintára.

Fogtam hát a tetejét, és lelakkoztam, kétszer , mert elsőre nem lett mindenhol egyforma. Ehhez is a dec.ragasztólakkot használtam, ami selyemfényű.
Már csak meg kellett száradnia.

Addig az aljára szánta mintának is átfestettem a keretét. Majd a fent leírtak szerint, azt is felragasztottam, a kis virágokkal együtt.


Száradás után, az alját is teljesen lelakkoztam. Azért kicsit vizeztem is a lakkot, hiszen itt már csak az egységes fény, és védelem a lényeg, nem a ragasztás, amihez nem kell vizezni.

Több órát hagytam száradni, mire úgy ítéltem, hogy biztos nem ragad, bár szerintem hamar szárad ez a lakk, de azért, biztosra mentem.:)

És végül, mikor teljesen megszáradt, beleraktam a szalvétáimat. :)